روف گاردن

روف گاردن راه ایدآل و جایگزینی مناسب برای لذت بردن از باغبانی و پرورش گل و گیاه در فضای بیرون در تمام فصل های سال است. زمانی که هیچ فضایی در محیط های شهری وجود ندارد . برای بهرمندی از فضای سبز درمحیط جایگزینی مناسبی است.

روف گاردن به طور کلی به معنای پوششی از گیاهان بر روی پشت بام است که باعث بهبود مصرف انرژی در ساختمان می شود.

ویژگی های روف گاردن:

 1. ایمنی روف گاردن: اولین و مهمترین بخش روف گاردن ایمنی آن است .
  جلوگیری از سقوط افراد و اشیا به پایین از طریق نردهای محافظ مناسب اجرا می شود.
 2. وزن روف گاردن:
  خاک روف گاردن طوری انتخاب می شود که با توجه به حجم رطوبت و برف محیط آسیبی به بام وارد نکند
 3. گیاهان روف گادرن:
  انتخاب گیاهان با توجه به محیط و دامنه تغییرات آب هوا است. همواره گیاهان طوری انتخاب و در روف گاردن کاشت می شود که بشترین پایداری را در محیط داشته باشند.
 4. آبیاری روف گاردن:
  در روزهای گرم سیر شما نیاز به آبیاری روزانه گیاهان دارید ، چکاد بام این مشکل را با استفاده از آبیاری اتوماتیک روف گاردن حل کرده است

پروژه های بام سبز:


نحوه طراحی و اجرای بام سبز چکاد بام

جهت آشنایی بیشتر با نحوه اجرای بام سبز به سبک بومی شرکت چکادبام، جزئیات روند معمول طراحی، تولید اقلام و اجرای پروژه های بام سبز چکاد بام در ادامه آورده شده است.

مرحله اول پروژه بام سبز : بازدید، مشاوره

در مرحله اول پس از تماس کارفرما با دفتر طراحی چکادبام، تیم طراحی و مشاوره به محل پروژه اعزام و پس از ثبت نیاز ها و خواسته های کارفرما و انتظارات او از پروژه بام سبز، به برداشت اولیه ابعاد و عوارض سطح بام می پردازد. برخی از خواسته های کارفرمایان به شرح زیر است :

 • طراحی و ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام (ایجاد باغچه، گلکاری، درخت و درختچه و ...)
 • ساخت آلاچیق چوبی یا فلزی باز بر روی پشت بام
 • ساخت آلاچیق بسته و محصور قابل استفاده در چهار فصل سال
 • ایجاد محرمیت و حفظ حریم خصوصی با پوشش گیاهی
 • طراحی و ساخت آبنما
 • احداث راهروهای چوبی (دک چوبی)
 • تعبیه میز و صندلی و چتر محوطه فضای باز
 • انواع گلدان و فلاورباکس و ....

مرحله دوم : طراحی بام سبز

در گام بعدی طراحی و اجرای بام سبز، تیم طراحی آتلیه چکاد بام با توجه به برداشت های وضع موجود و خواسته های کارفرما طراحی بام سبز به صورت پلان دو بعدی (سایت پلان بام سبز) را انجام داده و پلان دو بعدی طراحی شده در دو گزینه متفاوت به همراه ریز قیمت اجرا و هزینه های مورد نیاز برای اجرای بام سبز در اختیار کارفرما قرار می گیرد. پس از انتخاب طرح مورد نظر و اعمال اصلاحات، طرح سه بعدی بام سبز در ترکیب با ساختمان ارائه می شود. شایان ذکر است که طرح های پیشنهادی بام سبز با توجه به بودجه تعیین شده توسط کارفرما ارائه می شود و این کاهش و افزایش قیمت فقط بر مبنای تعداد اقلام به کار گرفته شده در طرح است و نه کیفیت آن! اقلام و خدماتی که در تعیین قیمت نقش اساسی دارند عبارتند از :

 • درصد استفاده از متریال های متفاوت در کف (شامل راهروی چوبی، شن تزئینی، سنگ قلوه و ...)
 • وجود دیوار سبز مدولار در طراحی
 • وجود پرگولا و سایه بان در طرح
 • تراکم پوشش گیاهی در طراحی بام سبز
 • گونه های گیاهی مورد استفاده در طراحی بام سبز
 • تعداد اقلام مورد استفاده (فلاوباکس، سینی پوششی، آبنما، باربیکیو، سایبان چتری و ...)
 • استفاده از آلاچیق یا آتریوم در طرح
 • سیستم آبیاری (قطره ای اتوماتیک با تایمر یا قطره ای دستی یا بدون آبیاری) و ...

مرحله سوم: اجرای بام سبز

پس تایید پلان طراحی شده و تصویب آن، طرح به تیم اجرای چکاد بام ابلاغ می شود. که اجرای بام سبز به سبک پرتابل مدولار چکاد بام در چند فاز صورت می پذیرد و دو فاز آن موازی پیش می رود که در کمترین زمان و با بیشترین کیفیت پروژه بام سبز اجرا شود.

فاز اول: تولید فلاورباکس و گلدان و اقلام

فاز اول شامل تولید اقلام مورد نیاز به صورت پیش ساخته (نظیر فلاورباکس، گلدان، آبنما، پلنترباکس، تری باکس، باربیکیو و ...) در کارخانه شرکت است

فاز دوم: اجرای قسمت های سفارشی

فاز دوم شامل اجرای قسمت های سفارشی بر روی بام نظیر آلاچیق، پرگولا، آتریوم، راهروی چوبی (دک کف)، سیستم آبیاری اتوماتیک و ... می باشد که تیم اجرا شامل مهندس ناظر، استاد کاران ماهر و اکیپ کارگر این وظیفه را به موازات تولید اقلام در کارخانه بر روی بام به عهده دارند. پس از اجرای این مرحله، اقلام پیش ساخته بر اساس طرح نهایی بر روی بام چیدمان می شود. همه این فرآیند بدون هیچ گونه تخریب، سوراخ کاری، بنایی و دخل و تصرف بر روی بام اجرا می شود.

آبیاری اتوماتیک بام سبز

پس از این مرحله نوبت به اجرای آبیاری قطره ای اتوماتیک می رسد. در این فاز لوله کشی آبیاری انجام می شود و در همه بستر های کشت به تعداد لازم، نازل آبیاری تعبیه می شود و در صورت نیاز کارفرما دستگاه تایمر آبیاری اتوماتیک قطره ای برای گلدان ها در مسیر آب قرار داده می شود.

گل و گیاه بام سبز

در آخرین فاز همه زیر ساخت مورد نیاز برای کاشت گیاهان فراهم شده که در مرحله آخر گیاهان بر اساس طرح تایید شده کاشته می شود که می تواند ترکیبی از درخت، درختچه، گیاهان سبز پوششی دائمی، گل های فصلی و ... باشد.